Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu wielu z nas – obciążającą nas pod kątem finansowym, ale jednocześnie stwarzającą możliwość do rozpoczęcia samodzielnego życia. Mieszkania w Trójmieście są jednymi z najczęściej wybieranych mieszkań ze względu na dogodną lokalizację oraz duże możliwości rozwoju zawodowego. Co więc warto sprawdzić przed zakupem mieszkania w Trójmieście?

Lokalizacja i opłaty

Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest lokalizacja mieszkania. Ogromnym atutem będzie bliskość węzłów komunikacyjnych (autobusy, tramwaje, pociągi, lotniska), placówek opiekuńczo-edukacyjnych dla dzieci (żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie), miejsc rozrywki (kino, teatr, opera), terenów zielonych (parki miejskie, lasy, stawy, jeziora) czy też placówek handlowych (galerie, sklepy spożywcze, sklepy odzieżowe). Innym z kolei może zależeć na bardziej kameralnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku a jednocześnie z wygodnym i szybkim dostępem do centrum miasta. Kolejną kwestią jaką należy sprawdzić zanim dokona się zakupu mieszkania są możliwe opłaty za czynsz, fundusz remontowy, sprzątanie części wspólnych (korytarzy, klatek schodowych), obliczenie szacunkowego zużycia wody, koszty ogrzewania, zużycie energii. Warto już przed zakupem zorientować się w tych kwestiach, gdyż należy pamiętać, że oprócz tego dochodzą często kwestie spłacania rat kredytu, a to może być zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Standard wykończenia zawarty w umowie deweloperskiej

Stan deweloperski jest pojęciem, które nie jest jeszcze określone prawnie. Powszechnie rozumie się go jako stan, w którym mieszkanie oddaje do użytku nabywcom mieszkania inwestor (deweloper). Mieszkania w Trójmieście są mieszkaniami, które wyróżniają się najwyższym standardem deweloperskim ze względu na ogromną konkurencję wśród deweloperów i pragnienie sprostania oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Standard deweloperski obejmuje zamontowanie okien, drzwi, parapetów (wewnętrznych i zewnętrznych) ; rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej; przygotowanie ścian i podłóg pod dalsze prace (wykonana została wylew podłogi, otynkowanie, gładzie). Niektórzy deweloperzy oferujący mieszkania w Trójmieście gwarantują podwyższony standard deweloperski obejmujący szpachlowanie ścian i sufitów oraz malowanie ich na biało, montaż granitowych parapetów, wykończenie balkonów (najczęściej materiałami antypoślizgowymi czy też deskami kompozytowymi), montaż grzejników czy nawet montaż osprzętu elektrycznego. Niezależnie od tego jak miałby wyglądać standard deweloperski oferowany przez dewelopera – musi on zostać określony w umowie deweloperskiej.

Poszukujesz mieszkania w Trójmieście i okolicach? Sprawdź ofertę dewelopera Activa na stronie Activa.pl

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest formalnym dokumentem zawieranym pomiędzy inwestorem (zwanym deweloperem) a kupującym mieszkanie lub dom. Jest to swego rodzaju zobowiązanie, jakie podejmuje się wykonać deweloper, a jej celem jest zabezpieczenie praw i obowiązków obu stron. Bardzo ważną kwestią jest zawarcie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, gdyż w przeciwnym razie – nie posiada ona mocy prawnej. Umowa deweloperska powinna zawierać informacje o stronach umowy, szczegółach dotyczących przedsięwzięcia, terminu rozpoczęcia i zakończenia prac, cenie lokalu i warunkach płatności ( w tym także o rachunku powierniczym) oraz wiele, innych kwestii.