ciaza

Czy jesteś w ciąży? Jakie są objawy ciąży?

Ciąża to błogosławiony czas, w którym kobieta powinna w szczególności o siebie dbać. Warto więc w tym czasie zapewnić sobie odpowiednią dietę, zrezygnować z alkoholu, papierosów czy innych używek, a także dużo czasu spędzać an świeżym powietrzu czy też unikać stresu. Często bywa tak, że długo staramy się o ciążę lub zupełnie odwrotnie – przychodzi ona nagle i nieplanowana. Niezależnie od tego warto dowiedzieć się, jakie są pierwsze objawy ciąży, tak abyśmy mogły odpowiednio wcześnie zorientować się, że w naszym organizmie rośnie nowy człowiek.

Kalendarz dni płodnych

Na pewno warto korzystać z kalendarza dni płodnych, czyli tzw. kalendarzyka, który dostarczy nam szeregu cennych informacji na temat możliwości zajścia w ciążę. Prowadząc kalendarz możemy zorientować się, na ile prawdopodobne jest, że w danym okresie w ogóle do zapłodnienia doszło.

Ból piersi i brzucha

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest ból piersi i ból brzucha, który potrafi towarzyszyć kobietom już od 1 tygodnia ciąży. Ból piersi spowodowany jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety.

Wymioty

Niestety częstym objawem ciąży jest złe samopoczucie i wymioty, które mogą potrwać nawet cały 1 trymestr, czyli 3 miesiące. W skrajnych przypadkach wymioty utrzymują się dłużej, nawet przez całą ciąże, jednak zwykle ustępują po kilku tygodniach.

Inne popularne i często występujące pierwsze objawy ciąży to: wzmożenie apetytu, omdlenia, wrażliwość na zapachy i częste wizyty w toalecie.