gdańsk

Największe miasta w województwie pomorskim

Województwo pomorskie podzielone jest na 16 powiatów, a dodatkowo posiada 4 miasta, na prawach powiatu. Są to jedne z największych miast w regionie: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk. Opowiedzmy sobie co nieco o tych miejscowościach.

Gdańsk

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego i jednocześnie miastem wizytówką, czyli najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w regionie pomorskim, a także jednym z najchętniej odwiedzanych w Polsce, szczególnie przez turystów zza granicy. Miasto założone zostało w VII wieku, zajmuje powierzchnię 263 km kwadratowe i posiada aż 470 tysięcy mieszkańców, co czyni Gdańsk zdecydowanie najbardziej zaludnionym miastem w województwie pomorskim.

Gdynia

Gdynia to miasto, które powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prawa miejskie Gdynia otrzymała w 1926 roku, a więc jest to stosunkowo młode miasto. Tworzone było z myślą o zbudowaniu równowagi wobec rosnącego Gdańska. W Gdyni mieszka obecnie około 246 tysięcy ludzi. Miasto w przeszłości było zwykłą, małą wsią rybacką.

Sopot

Sopot to zdecydowanie najbardziej imprezowe miasto całego Trójmiasta, a także województwa pomorskiego w ogóle. Słynne molo oblegane jest w sezonie przez turystów, a tamtejsze kluby i restauracje pękają w szwach. Miasto zamieszkiwane jest przez 35 tysięcy osób.

Słupsk

Słupsk jest miastem, które liczy sobie 90 tysięcy ludności, a zajmuje teren 43 kilometrów kwadratowych. Prawa miejskie Słupsk uzyskał w roku 1265. Miasto znajduje się w zachodniej części województwa pomorskiego. Słupsk jest siedzibą władz powiatu słupskiego.