Pompa ciepła w Twoim domu – jakie korzyści niesie za sobą instalacja tego typu?

Energetyka to sprawa, która dotyczy nas wszystkich, jednak to przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych muszą w tym względzie wykazać się sporym zaangażowaniem. Nie ulega wątpliwościom, że kiedy ceny za paliwa idą w górę, a ogólny trend na świecie słusznie kładzie nacisk na odnawialne źródła energii, nowe lub mniej popularne rozwiązania w kwestii ogrzewania domu stają się atrakcyjne. Tak oto ciekawą alternatywą dla nas może okazać się pompa ciepła.

Sama pompa to nie nowa technologia, jednak dopiero teraz zyskuje ona coraz szerszą popularność. Działanie tego urządzenia zakłada pobieranie energii cieplnej z gruntów, wody lub powietrza i jest to ekologiczne rozwiązanie, gdyż pompa taka nie wymaga spalania paliw, a jedynie zasilana jest energią elektryczną.

Działanie pompy ciepła

Działanie pompy opiera się o procesy termodynamiczne, które przekierowują energię naturalnie występującą w gruntach, wodzie czy powietrzu do naszej domowej instalacji. Pompą w sposób wydajny możemy ogrzać dom oraz wodę, co sprawia, że to urządzenie stanowi realną alternatywę dla innych instalacji grzewczych.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów pomp ciepła. Jedne wykorzystują energię z gruntu, inne z wody, a jeszcze inne z powietrza. Główna zasada działania tego typu urządzeń jest następująca. Pompa to jeden wielki system cyrkulacyjny. W urządzeniu cyrkuluje ciecz, którą najczęściej jest glikol, czyli woda zmieszana ze środkiem przeciwzamarzaniowym. W pompach powietrznych taka ciecz nie występuje, a powietrze zasysane jest bezpośrednio do pompy.

Ciecz pobiera energię cieplną z otoczenia i dostarcza ją do pompy ciepła. Tam w wymienniku ciepła zwanym parownikiem energia ta zostaje przekazana do czynnika chłodniczego. Następnie czynnik chłodniczy nagrzewa się, co skutkuje tym, że czynnik taki najpierw paruje, a później skrapla się i pod taką postacią trafia do zaworu rozprężonego. Energia cieplna powstała w wyniku takiego procesu zostaje przekazana do czynnika grzewczego, czyli wody, która przez system dystrybucji ogrzewa dom (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ścienne) oraz podgrzewa wodę.

Zalety ogrzewania domu pompą ciepła?

Zalet, które wiążą się z ogrzewaniem domu za pomocą pompy ciepła jest wiele. Jest to z pewnością jedno z najbardziej ekologicznych i najtańszych w dłuższej perspektywie rozwiązań. W związku z wysokimi kosztami ponoszonymi rokrocznie za ogrzewanie domu, instalacja takiej pompy to duże ułatwienie – zużywa ona energię elektryczną, którą w łatwy sposób możemy opłacić lub wytworzyć samodzielnie z pomocą naszej własnej instalacji fotowoltaicznej. W takim wariancie korzystanie z pompy jest praktycznie związane z zerowymi kosztami po naszej stronie. Na zakup i instalację pompy ciepła możemy też otrzymać dotację w wysokości nawet 60%. Pompy działają wydajnie przez około 50 lat.

Pompa ciepła jest również bezobsługowa i nie generuje żadnych odpadów, czyli popiołu, kurzu czy spalin. To duży komfort dla nas oraz korzyści dla środowiska naturalnego. Warto z pewnością rozważyć zakup pompy ciepła i cieszyć się ogrzanym domem bez obaw.