Szukasz dobrego autocasco? Sprawdź, który wariant polisy będzie najlepszy!

Ubezpieczając samochód w Gdańsku, warto zastanowić się nad wykupieniem autocasco. Posiadanie takiej polisy nie jest obowiązkowe, ale opłaca się z wielu powodów. Jej zadaniem jest ochrona auta i jego wyposażenia przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Autocasco – dlaczego warto je mieć?

Samochód to ważny i zwykle kosztowny element majątku, dlatego jego utrata, zniszczenie lub uszkodzenie narażają właściciela na niemałe wydatki. Pewnych zagrożeń uniknąć się nie da, ale można się zabezpieczyć przed ich skutkami. Polisa o zakresie ochrony dopasowanym do indywidualnych potrzeb to gwarancja uzyskania odszkodowania, które pokryje koszty likwidacji szkody. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wariantu autocasco.

Standardowe autocasco – ubezpieczenie dla każdego

Standardowe autocasco to najczęściej występująca oferta prezentowanego ubezpieczenia. Taka polisa obejmuje szkody, które zostały wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jej zawartość różni się w zależności od ubezpieczyciela, niemniej najczęściej firmy ubezpieczeniowe zapewniają ochronę w razie kolizji, wypadku oraz działania osób trzecich lub sił przyrody. Eksperci z PZU przypominają, że wysokość składki zależy od różnych czynników takich jak m.in. zakres ochrony, sumy gwarantowane, marka i model pojazdu, pojemność silnika, wiek auta i kierowcy, historia szkód, miejsce rejestracji samochodu etc.

Minicasco – kiedy się opłaca?

Skuteczność i opłacalność minicasco to najważniejsze kwestie, o które przez kierowców jest pytany agent PZU. Gdańsk ma pod tym względem bardzo rozbudowaną ofertę, która wzbudza zainteresowanie przede wszystkim wśród właścicieli starszych aut. Minicasco jest mocno okrojoną wersją standardowego autocasco uwzględniającą przeważnie tylko szkody całkowite, w tym kradzież. Skrócona jest tu lista ryzyk podlegających ochronie. Zaletą tego wariantu ubezpieczenia jest atrakcyjna cena – dla wielu osób to najmocniejszy argument przemawiający na korzyść minicasco.

 

AC All Risks – dla tych, co chcą więcej

Autocasco w formule All Risks to ubezpieczenie z najszerszym zakresem ochrony. Z jednej strony trzeba za nie zapłacić najwięcej, ale też parasol ochronny jest w tym przypadku bardzo szeroki. Ubezpieczenie All Risks obejmuje wszystkie ryzyka, które nie zostały zawarte w katalogu wyłączeń zamieszczonym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Oczywiście trzeba dokładnie doczytać, w jakich sytuacjach polisa nie zadziała – w zależności od ubezpieczyciela wygląda to nieco inaczej.