Województwo pomorskie – rynek mieszkaniowy

Województwo pomorskie leży w północnej części kraju. Najbardziej rozwiniętymi jednostkami administracyjnymi są tam: Gdańsk, Gdynia, Sopot i Słupsk. To właśnie w tych miastach najprężniej rozwija się rynek nieruchomości. Region ten jednak jest pełen malowniczych miejsc, ośrodków turystycznych i uzdrowisk, które wpływają na popularność mieszkań także w bardziej ustronnych okolicach.

Województwo pomorskie – ceny nieruchomości

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w województwie pomorskim wynosi ponad 9,6 tys. złotych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowano wzrost cen o ponad 7%. Warto jednak wiedzieć, że na taką wartość bardzo mocno rzutują ceny nieruchomości w Trójmieście, gdzie ofert jest najwięcej. W największych miastach średni koszt metra kwadratowego wynosi:

  • Gdańsk – ponad 10 tys. złotych,
  • Gdynia – ponad 9 tys. złotych,
  • Sopot – ponad 13 tys. złotych.

Dla porównania, koszt mieszkania na sprzedaż w powiecie tczewskim to jedynie ok. 5,5 tys. złotych, a w samym Słupsku – niecałe 4,5 tys. złotych. O wiele mniej zapłacimy za metr kwadratowy domu w województwie pomorskim – średnio nieco ponad 4,5 tys. złotych za metr kwadratowy. W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy w tym segmencie stały poziom cen, a nawet ich drobny spadek.

Gdzie nieruchomości są najpopularniejsze?

Liczba ofert mieszkań w województwie pomorskim jest ponad trzykrotnie większa niż ofert domów wolnostojących. Ostatnimi czasy popularność lokali w budynkach wielorodzinnych dość mocno spadła. Najchętniej kupowane nieruchomości znajdują się tuż koło linii brzegowej Bałtyku oraz w centrum Gdańska – przy Wzgórzu Mickiewicza, na Wrzeszczu Górnym czy w Chełmie. Popularną lokalizacją jest także Wejherowo i Pruszcz Gdański. Najatrakcyjniejsze domy z kolei mieszczą się na południu i zachodzie Gdańska oraz tuż za Sopotem. Osoby, które szukają ucieczki z dużej metropolii i chcą zamieszkać pod lasem, chętnie wybierają Żukowo i Wejherowo. Tam też ceny nieruchomości są najwyższe.

Jakie nieruchomości są najpopularniejsze?

W województwie pomorskim zaobserwowaliśmy dość znaczący wzrost popularności domów jednorodzinnych o dużym metrażu, co poskutkowało zmniejszeniem liczby dostępnych ofert. Przeciętna powierzchnia sprzedawanych nieruchomości wynosi średnio 260 m2. Wpływ na takie zachowanie rynku mieszkaniowego z pewnością ma pandemia i konieczność pracy oraz nauki zdalnej. Innym, bardzo wziętym typem nieruchomości są apartamenty oraz niewielkie lokale w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków są one kupowane w celach zarobkowych – głównie pod wynajem krótkoterminowy. Średnia cena wynajmu mieszkania w województwie pomorskim jest więc dość wysoka i przekracza 2 tys. złotych na miesiąc.

Rynek nieruchomości w województwie pomorskim bardzo prężnie się rozwija. Deweloperzy stale oddają do użytku nowe inwestycje. W sprzedaży pojawiają się też lokale z rynku wtórnego położone w sercu Trójmiasta. Mimo trudnych warunków wywołanych pandemią, każdy zainteresowany kupnem nieruchomości powinien znaleźć coś dla siebie.