elektryk

Zawód elektryka – zdobądź uprawnienia i zacznij pracę jako fachowiec

Stosowanie urządzeń oraz różnych rozwiązań technologicznych we współczesnym świecie jest tak powszechne, że ciężko wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie. Jednak nie można z nich korzystać bez dostępu do elektryczności. O tym, jakim dyskomfortem są przerwy w dostawie prądu, wie każdy z nas. Dlatego praca elektryków jest nieoceniona. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do tego grona fachowców, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Obowiązki w pracy elektryka

Ciężko jednoznacznie sprecyzować, co robią elektrycy na co dzień, ponieważ jest to zależne od miejsca ich zatrudnienia, zdobytych uprawnień, a także doświadczenia. Początkujący fachowcy głównie zajmują się pracami związanymi z podłączeniem czy montażem. Zdarza się też kopanie rowów pod korytka lub zaangażowanie w inne prace fizyczne. Czasem jest to praca na wysokościach. Jednak tutaj kariera elektryków wcale się nie kończy. Osoby z doświadczeniem i szeroko pojętą wiedzą techniczną mogą pracować przy projektowaniu instalacji i systemów. Fachowcy są również potrzebni przy konserwacji, naprawach czy czuwaniu nad bieżącą obsługą sieci. Do obowiązków elektryka często zalicza się także prowadzenie dokumentacji, która może zawierać raporty napraw, certyfikaty czy schematy instalacji.

Więcej o kompetencjach technika elektryka na https://viessmann.plus/kurs-elektryka-online/.

Gdzie może pracować elektryk?

Potencjalnych miejsc zatrudnienia jest wiele. Najwięcej ofert pochodzi od firm budowlanych zajmujących się instalowaniem systemów w nowo powstałych obiektach, a także od firm działających w obszarze energetyki przy zakładaniu i utrzymaniu systemów przesyłu energii elektrycznej. Fachowców potrzebuje także pogotowie energetyczne czy firmy serwisujące przy usuwaniu niespodziewanych usterek. Elektrycy mogą odnaleźć się także w przemyśle przy obsłudze urządzeń wchodzących w skład linii produkcyjnych lub w warsztatach samochodowych. To zawód, który umożliwia pracę w różnych środowiskach. Możesz zdecydować się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Warto również zwrócić uwagę na to, że usługi elektryków są cenione nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dlatego to profesja dobra dla osób, które planują emigrację zarobkową.

Uprawnienia elektryczne – jak można je zdobyć?

Obowiązków elektryka nie można wykonywać bez odpowiedniego przygotowania. Często od efektów pracy tego fachowca zależy bezpieczeństwo użytkowników, ale także jego samego. Dlatego odpowiednie przygotowanie oraz zdobycie uprawnień to absolutna konieczność. Nie musisz jednak zapisywać się do czteroletniego technikum elektrycznego. Zamiast tego możesz wybrać zaoczny kurs prowadzony przez Szkoły Partnerskie Viessman. Nie trzeba posiadać żadnej wiedzy i doświadczenia, gdyż szkolenie obejmuje także podstawy. Co ważne, szkolenie kompleksowo przygotowuje do egzaminów państwowych. Na kurs kwalifikacyjny technik elektryk możesz zapisać się wstępnie już dziś.

Materiał partnera