Jak zapobiegać wyleganiu zbóż?

W obrębie uprawianych roślin mogą występować różnorodne komplikacje, przyczyniające się do obniżenia uzyskiwanych plonów. Jednym z częstych problemów jest wyleganie zbóż. Czym się charakteryzuje?

Opis

Wyleganie zbóż to trwałe pochylenie się rośliny u podstawy źdźbła lub międzywięźlach. Może być ono spowodowane czynnikami genetycznymi, agrotechnicznymi, meteorologicznymi i bezpośrednimi. Wyleganie dzieli się na pochylenie łodygowe oraz korzeniowe. W przypadku pierwszego z ich prowodyrem jest silny, intensywny wiatr, występujący równolegle z krótkotrwałymi opadami deszczu. Czynniki te doprowadzają do przełamania źdźbła. Korzeniowe wyleganie stanowi efekt długotrwałych opadów deszczowych. Mokre źdźbła i kłosy są bardzo ciężkie, przez co korzenie rośliny nie są w stanie podtrzymywać ich w pionowej pozycji.

Zapobieganie

Chcąc uniknąć wylegania zbóż, warto pamiętać, by nie stosować zbyt gęstego siewu. Problematyczne jest również wykorzystywanie dużej ilości nawozów, zawierających azot. Wyleganie zbóż bardzo często stanowi efekt niedostatecznego nasłonecznienia upraw. Warto pamiętać, by rośliny miały odpowiednio rozwinięty system korzeniowy. Do wylegania zbóż prowadzi ponadto zbyt duża wilgotność gleby. Wśród innych działań profilaktycznych należy wskazać: odpowiednią technologię uprawy, stosowanie odmian o dużej odporności oraz wykorzystanie regulatorów wzrostu. Dostępne na rynku retardanty bazują na różnorodnych substancjach czynnych. Antywylegacz z chlorkiem chlorocholiny CCC ograniczają działanie hormonów wzrostowych. Retardanty, zawierające etofon, intensyfikują wydzielanie etylenu, hamującego aktywność związków organicznych, wpływających na długość źdźbeł. Popularne rozwiązanie stanowią także środki, bazujące na trineksapaku etylu.

Wyleganie zbóż stanowi problem, z którym zmaga się wielu rolników. Stosując odpowiednie środki, można uchronić swoje uprawy przed pochylaniem się źdźbeł u podstawy. Warto pamiętać, by retardanty kupować od sprawdzonych producentów. Profesjonalne produkty dostępne są na stronie Syngenta.pl.