Firma we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu to coraz częściej stosowane rozwiązanie, szczególnie przez osoby samozatrudnione. Praca w domu to duża wygoda i oszczędność na wynajmie powierzchni biurowej, czy lokalu usługowego.
Kwestie formalne
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Ze względu na fakt, że w niektórych sytuacjach będziemy musieli zmienić sposób użytkowania lokalu, na samym początku musimy poinformować o planach prowadzenia firmy w mieszkaniu władze gminy. Jeśli lokal mieszkalny, w którym planujemy prowadzić działalność gospodarczą, nie jest naszą własnością, musimy posiadać dokument potwierdzający tytuł prawny zajmowania lokalu. Może to być umowa najmu lub, gdy mieszkanie należy do członków naszej rodziny, umowa użyczenia. W przypadku najmu niezbędna będzie również zgoda wynajmującego na prowadzenie działalności w konkretnym lokalu. Jeśli szukacie idealnego miejsca do prowadzenia Waszej działalności, koniecznie sprawdźcie mieszkania do wynajęcia we Wrzeszczu.
Wyższy podatek od nieruchomości
O kwestii wysokości podatku decydują dwa czynniki. Pierwszym z nich jest rodzaj działalności, którą prowadzimy. Drugim natomiast zmiany budowlane, które będą miały miejsce w nieruchomości. Aktualnie obowiązujące prawo budowlane określa konkretnie zmiany użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zapis art. 71. Prawa budowlanego. Wyższego podatku nie zapłacą osoby pracujące jako freelancerzy – programiści, graficy czy testerzy, którzy nie przyjmują w domu interesantów. Natomiast jeśli w mieszkaniu – w wyniku zmian budowlanych – wyznaczono dodatkowe urządzenia sanitarne, osobne wejście do strefy biurowej, czy ze względu na specyfikę branży wyznaczono poczekalnię dla pacjentów, musimy się wtedy liczyć z wyższym podatkiem.
Dla porównania, stawka podatku za metr kwadratowy nieruchomości wykorzystywanej jako lokal mieszkalny wynosi maksymalnie 0,81 zł, z kolei w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej ta kwota może wynosić nawet 23,90 zł za metr kwadratowy. Podatek od nieruchomości może różnić się w zależności od lokalizacji, bowiem jego wysokość ustala gmina.
Czy można odliczyć koszty eksploatacji mieszkania?
Z prowadzeniem firmy związane jest również zużycie energii, wody, Internetu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorca może ująć koszty eksploatacyjne poniesione w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodów w kosztach podatkowych. Warto zaznaczyć jednak, że koszty utrzymania lokalu mieszkalnego, w którym prowadzimy firmę, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu jedynie w części mieszkania, jaka jest przeznaczona na działalność. Dlatego bardzo ważne jest wyodrębnienie metrażu, jaki zajmuje nasza działalność bądź ustalenia proporcji określających zużycie na potrzeby firmy. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie osobnych liczników. Na samym końcu warto zaznaczyć, że należy pamiętać o udokumentowaniu przy pomocy faktury VAT kosztów eksploatacyjnych mieszkania. W innym wypadku nie będą one mogły stanowić kosztów podatkowych firmy.