Parapety to nieodzowny element nowoczesnego domu. Pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Zabezpieczają połączenie okien ze ścianą i zapewniają dodatkowe podparcie i stabilność okien.
Brak parapetów oznaczałby przedostawanie się do budynku wilgoci i uszkodzenie ściany, podłogi i mebli. Należy jednak pamiętać, aby podczas ich wyboru, komponowały się z elewacją domu lub z wystrojem pomieszczeń. I dlatego parapety dzielimy na te do zastosowania na zewnątrz budynku oraz parapety wewnętrzne, do zamontowania w pomieszczeniach. Mogą się one różnić konstrukcją oraz materiałem z którego zostały wykonane. Pierwsze parapety były po prostu drewnianymi deskami, które pochłaniały wilgoć. Nawet pomimo wielokrotnego ich malowania, dochodziło z czasem do ich naturalnego rozkładu biologicznego. Co poniektórzy, aby uzyskać unikalny efekt, kuszą się o samodzielne wykonanie tych elementów. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiednich umiejętności manualnych, śmiało możesz zaopatrzyć się w gotowe elementy, które można znaleźć np. w takim miejscu jak parapety Gdańsk. Obecnie istnieje wiele materiałów, z których wykonuje się parapety. Są to: drewna, płytki ceramiczne, kamienie naturalne, stale i tworzywa sztuczne (PCV). Każdy z tych materiałów odznacza się nieco inną charakterystyką i będzie pasować do innego wystroju wnętrza. Poniżej opis materiałów, z których tworzone są parapety do wnętrz:
Drewno – jeśli preferujesz styl rustykalny. Nowoczesne modele mają długotrwałe wodoodporne warstwy ochronne. Aczkolwiek nie jest to materiał długowieczny i jednak lepiej stosować je do parapetów wewnętrznych.
Płytki ceramiczne – parapety z płytek są stylowe, a mnogość wzorów występujących płytek pozwala na wykonanie nieszablonowych rozwiązań.
Kamień naturalny – jest bardzo trwały i świetnie komponuje się z elewacjami budynku, wykonanymi z cegieł lub kamienia. Nie wymaga specjalnej konserwacji.
Stal – parapety z tego materiału są przystępne cenowo, co sprawia że są obecnie popularne. Niestety trzeba mieć na względzie występowanie bębnienia kropel deszczu o jego powierzchnię, co może być irytujące. Istnieją jednak rozwiązania (taśmy tłumiące) minimalizujące ten nieprzyjemny efekt.
Tworzywo sztuczne – parapety PCV mogą posiadać naturalny wygląd kamienia, marmuru lub drewna. Jednocześnie są odporne na zarysowania oraz degradację biologiczną.